تبلیغات
سائلین - تاریخ هجوم 1( بررسی تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها )

تاریخ هجوم 1( بررسی تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها )

باسم رب الزهرا 
در ایام فاطمیه افتخار این را داریم که برای حضرت قطره ای از اقیانوس باشیم . ای کاش نیم نگاهی به ما کنند ای کاش .
واقعیت دگرگونی تاریخ اسلام ریشه در پیچ تاریخی سقیفه  دارد که در  اندک زمان پس از رحلت رسول خدا صل الله علیه و آله روی داده  است .
این رخ داد تاثیر شگرفی بر تاریخ بشریت داشته است و همواره مورد بررسی و تامل دانشمندان بوده است .
قبلا در این وبلاگ کتاب ارزشمند (( بررسی و اثبات شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها به روایت اهل سنت )) نوشته آقای محمد مهدی خانی را معرفی کردیم ، کتاب مذکور کتاب تحقیقی دقیقی است ، امسال نیز یکی از سائلین که مشغول مطالعات تخصصی در زمینه تاریخ هستند سعی کرده اند بخشی از این مقطع را با قلمی روان و نکات جذاب کمتر شنیده شده ای ارائه دهند . اجرشان با حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها .
سلسله مطالب ایشان با عنوان تاریخ هجوم در 5 مقاله که از این جمعه هر جمعه بر روی وبلاگ قرار میگیرد خدمتتان تقدیم میشود . به امید اینکه انسا نهای اهل فکر و اندیشه از هر مذهبی به حق پی ببرند یا الا اقل جرقه ای باشد تا راجع به این موضوع فارغ از تنگ نظری ها و قرائت ها ی متعصبانه به تحقیق و تفحص بپردازند . انشا الله .

تاریخ هجوم 1( بررسی تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها )

مقدمه:

روزهای پس از رحلت رسول‌خدا(صلی الله علیه و آله) از مهمترین برهه‌ های تاریخ اسلام است. می‌دانیم كه با رحلت رسول‌خدا(صلی الله علیه و آله) جریان سقیفه شكل گرفت كه آثار و پیامدهایی داشت. از تلخ ‌ترین آثار این رخداد، هجمه به خانه حضرت فاطمه(سلام الله علیها) به منظور بیعت‌ گیری برای ابوبكر بود. در این هجمه، حضرت فاطمه(سلام الله علیها) دچار صدمات جسمی و روحی شد و فرزندش محسن را سقط كرد. با نزدیک شدن به ایام شهادت حضرت صدیقه(سلام الله علیها) بر آن شدیم تا به پرسشی كلیدی درباره این واقعه که همانا تاریخ رخداد آن است، بپردازیم؛ زیرا با روشن‌شدن پاسخ این پرسش، هم می‌ توان تاریخ شهادت حضرت محسن(علیه السلام) را به دست آورد، هم تاریخ اخذ بیعت اجباری از امام علی(علیه السلام) و هم طول مدت بیماری و بستری شدن حضرت فاطمه(سلام الله علیها) را كه به شهادت ایشان منجر شد. در این بحث، شواهدی ارائه می‌شود تا ببینیم آنچه گفته و مشهور شده كه هجمه به خانه فاطمه(سلام الله علیها) در روزهای آغازین پس از رحلت رسول‌خدا(صلی الله علیه و آله) بوده، صحیح است یا خیر؟ ابتدا نكته‌ای را درباره شهادت محسن‌بن علی(علیه السلام) یادآور می‌شویم.

  تاریخ شهادت حضرت محسن(علیه السلام)

ایام ربیع‌الاول علی الظاهر و بر اساس محاسبات ـ بدون روایت خاص ـ ایام سقط یا شهادت حضرت محسن فرزند حضرت فاطمه(سلام الله علیها) دانسته می‌شود. و البته این موضوع(تعیین تاریخ شهادت) از موضوعات جدیدی است که مراسمات مختلفی برای آن گرفته می شود که سابقه طولانی نمی توان برای آن در نظر گرفت، حال آنكه نه در تاریخ و نه در روایات، به تاریخ شهادت اشاره‌ای نشده است. ظاهراً مبنای این گونه گزارش‌ها، قول مشهور علمای شیعه است كه از یك طرف، رحلت حضرت رسول‌خدا(صلی الله علیه و آله)، را 28 صفر دانسته و از طرف دیگر، شهادت محسن‌بن علی را در پی رحلت پیامبر(صلی الله علیه و آله) نقل كرده‌اند. از مجموع این دو گزارش، شهادت این نوزاد در ربیع الاول نتیجه گرفته می‌شود.

ابتدا به خبر معتبر امام صادق(علیه السلام) درباره سقط محسن و سبب شهادتِ حضرت فاطمه(سلام الله علیها) اشاره می‌كنیم. درباره چگونگی سقط محسن، خبر معتبر و مسندی از امام صادق(علیه السلام) نقل شده كه حضرت، علت سقط حضرت محسن(علیه السلام) و شهادت حضرت فاطمه(سلام الله علیها) را ضربت قنفذ با غلاف شمشیر معرفی می‌كند:

عن أبی‌بصیر، عن أبی عبدالله جعفر‌بن محمد(علیه السلام)، قال: ... و قبضت فی جمادی الآخره یوم الثلاثاء لثلاث خلون منه، سنه إحدى‌عشره من الهجره. وكان سبب وفاتها أن قنفذا مولى عمر لكزها بنعل السیف بأمره، فأسقطت محسنا و مرضت من ذلك مرضا شدیدا، ولم تدع أحدا ممن آذاها یدخل علیها؛ فاطمه(سلام الله علیها) در روز سه‌شنبه، سوم جمادی‌الثانی سال یازدهم هجری رحلت كرد و سبب وفات او آن بود كه قنفذـ غلام عمر و به فرمان اوـ فاطمه(سلام الله علیها) را با غلاف شمشیر مضروب ساخت و موجب سقط محسن شد و پس از آن به مریضی شدیدی دچار گشت و هیچ یك از كسانی كه او را آزرده بودند را اجازه نداد به ملاقاتش بیایند.[1]

درباره عنوان شهیده برای حضرت فاطمه(سلام الله علیها) نیز مستند ما، حدیث نقل شده از امام كاظم(علیه السلام) در اصول كافی است كه فرمودند: «ان فاطمة صدیقة شهیدة».[2]

انشاالله در قسمت های بعد به ادامه بحث میپردازیم .

 [1] . محمد بن جریر طبری شیعی، دلائل الامامه، ص134.

[2] . محمدبن یعقوب كلینی، الكافی، ج1، ص 458، ح2.


موضوع: مدح و مرثیه،
برچسب ها: تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها، اثبات حمله به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها، رد شبهات وهابیت، وهابیت، شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها، بنی هاشم، تحقیق و مقاله در زمینه حضرت زهرا سلام الله علیها،
[ جمعه 23 اسفند 1392 ] [ 11:09 ب.ظ ] [ محفل سائلین ]