تبلیغات
سائلین - تاریخ هجوم 2 (بررسی تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها)

تاریخ هجوم 2 (بررسی تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها)

تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا(سلام الله علیها)2

تاریخ رحلت رسول‌خدا(صلی الله علیه و آله):

در اینکه تاریخ شهادت رسول الله(صلی الله علیه و آله) چه تاریخی بوده است اتفاقی وجود ندارد اما برای 28 صفر به عنوان روز درگذشت پیامبر(صلی الله علیه و آله) ـ به رغم شهرتی كه در مجالس و محافل پیدا كرده ـ هیچ منبعی جز كلام مرحوم شیخ مفید در ارشاد وجود ندارد. و این در حالی است كه مرحوم شیخ مفید هم بدون استناد به هیچ منبعی 28 صفر را وفات پیغمبر اكرم(صلی الله علیه و آله) دانسته است.[1] البته طبق نقل‌هایی كه قراین و مؤیدات بیشتری دارد، روز رحلت آن حضرت، دوم ربیع‌الاول است. حتی در اخباری كه از ائمه(علیه السلام)، روایت و نقل شده، از جمله روایتی كه در كتاب تاریخ اهل البیت[2] آمده و سند آن به نصر‌بن علی جهضمی از اصحاب امام رضا(علیه السلام) می ‌رسد، به دوم ربیع‌الاول اشاره دارد، اما چون مرحوم شیخ مفید 28 صفر را ذكر كرده، در میان شیعه مشهور شده است. در میان عامه نیز دوازدهم ربیع‌الاول شهرت دارد و 28 صفر روز شدت بیماری پیغمبر اكرم است.

زمان هجوم به خانه حضرت فاطمه(سلام الله علیها):

مسئله دیگری كه قابل بررسی است این است كه هجوم به خانه فاطمه(سلام الله علیها) آیا بلافاصله بعد از رحلت پیغمبراكرم(صلی الله علیه و آله) ـ حال تاریخ درگذشت پیامبر(صلی الله علیه و آله) 28 صفر باشد یا دوم ربیع‌الاول ـ بوده تا بر اساس حدس و تخمین و قیاس نیز نتیجه بگیریم كه در ماه ربیع‌الاول شهادت محسن‌ بن علی رخ داده است.

در مجالس و محافل به‌گونه‌ای گفته می‌ شود كه گویا این اتفاقات پس از درگذشت پیغمبر اكرم(صلی الله علیه و آله) و پشت سر هم پیش آمده و گاهی هم در مراثی برخی از شعرای شیعه، مخصوصاً مرثیه‌ هایی كه به بعضی از شعرا یا علما منسوب است، به صورت متوالی ذكر شده است.

قدیمی ترین متنی كه در این زمینه داریم از مرحوم شیخ مفید در ارشاد است كه طبق واقعیت است. شیخ مفید در ارشاد می‌گوید هنوز جنازه پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) بر زمین بود كه اینها به آل‌محمد(صلی الله علیه و آله) رحم نكرده و تعدی و تجاوز كردند و حق آل محمد را غصب كردند. البته منظور وی سقیفه و غصب خلافت است، نه اینكه شیخ مفید هم بخواهد این حوادث را عطف بر درگذشت پیغمبر اكرم(صلی الله علیه و آله) كند و بگوید این حوادث بلافاصله بعد از وفات واقع شده اشت. اما شعرای شیعه نیز در اشعار خود، حوادث را به بعد از درگذشت پیامبر(صلی الله علیه و آله) نسبت داده‌اند.

همچنین از جمله مسائلی كه بعد از درگذشت پیامبر مطرح شده خطبه فدكیه حضرت صدیقه كبری(سلام الله علیها) و نیز این مسئله است كه امیرالمؤمنین(علیه السلام)، چهل شب حضرت فاطمه كبری(سلام الله علیها) را سوار بر درازگوشی می‌كردند و بر درِ خانه­های مهاجر و انصار می ‌بردند. البته از نظر طول زمان در این مسئله اخیر، قدری مبالغه شده و به نظر می ‌رسد چند شب بیشتر نبوده است.

این مسائل، سؤال‌هایی را در ذهن انسان پدید می‌آورد كه اینها چگونه با یكدیگر جمع می‌شود؟ آیا می‌شود كسی كه آن حوادث بر او وارد شده با آن كیفیت به مسجد بیاید؟ كدام یك از این اتفاقات مقدم بوده و كدام یك متأخر؟ به نظر می رسد هجوم به خانه حضرت فاطمه(سلام الله علیها) ـ بر خلاف آنچه مشهور شده ـ دست كم حدود پنجاه روز پس از رحلت رسول‌خدا(صلی الله علیه و آله) رخ داده است. اما شواهدی كه بر این مدعا دلالت دارد، که در پست های بعدی به عرض دوستان خواهیم رساند.[1] . شیخ مفید، الارشاد، ج1، ص189.

[2] . این كتاب اخیراً توسط محقق محترم آقای سیدمحمدرضا حسینی جلالی تحقیق و منتشر شده است. مرحوم آیت­الله مرعشی نجفی، سابقاً مجموعه كتاب­هایی را در یك جا جمع نموده بود كه با عنوان مجموعه نفیسه منتشر شده و این كتاب را ضمن همان مجموعه با عنوان تاریخ ابن ابی­الثلج بغدادی یا ابن خشاب بغدادی (متوفای 333ق) آورده است. هر چند نام این كتاب بنا بر تعبیر علی‌بن عیسی اربلی، نویسنده كشف الغمه به اسم تاریخ ابن ابی­الثلج بغدادی یا ابن خشاب بغدادی آمده است، اما آقای جلالی با تحقیقی كه روی این نسخه كرده و با ترجیحی كه ایشان داده آن را به اسم تاریخ اهل­البیت منتشر كرده‌اند.

                                                                                                     

 برچسب ها: تاریخ شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها، حمله به دختر پیامبر، نارضایتی دختر پیامبر از خلیفه اول و دوم، علت حمله به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها، شهادت، روضه، جنگ،
[ شنبه 9 فروردین 1393 ] [ 05:55 ب.ظ ] [ محفل سائلین ]