تبلیغات
سائلین - تاریخ هجوم 3 (بررسی تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها)

تاریخ هجوم 3 (بررسی تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها)

تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا(سلام الله علیها)3

اما شواهدی كه بر این ادعا که هجوم به خانه حضرت حضرت فاطمه(سلام الله علیها) دست كم حدود پنجاه روز پس از رحلت رسول‌خدا(صلی الله علیه و آله) رخ داده است، دلالت دارد، عبارت است از:

 1. خطبه فدكیه

چگونگی راه رفتن حضرت فاطمه(سلام الله علیها) به سوی مسجد برای ایراد خطبه فدكیه، شاهد دیگری برای این مدعاست. بنا به نقل ابن‌ابی‌الحدید از كتاب سقیفه و فدك ابوبكر جوهری،[1] ده روز پس از رحلت رسول­خدا(صلی الله علیه و آله) ابوبكر با تحریك عقل منفصلش (عمر) فدك را غصب كرد. در توصیف چگونگی آمدن حضرت فاطمه(سلام الله علیها) به مسجد برای ایراد خطبه فدكیه آمده است كه آن حضرت با پوشش كامل در میان جمعی از زنان در حالی كه چادرش بر اثر بلندی به زیر پاهایش می‌رفت و همچون رسول­خدا(صلی الله علیه و آله) راه می‌رفت، به مسجد آمد. با توجه به این تعبیر كه: «ما تخرم من مشیه رسول‌الله؛ راه رفتنش هیچ تفاوتی با راه رفتن رسول  خدا(صلی الله علیه و آله) نداشت»، می‌توان چنین نتیجه گرفت كه تا هنگام ایراد خطبه، هنوز هجمه‌ای به خانه حضرت فاطمه(سلام الله علیها) صورت نگرفته بود، زیرا در صورت حمله و مضروب شدنِ آن حضرت، نوعِ حركت او نمی‌تواند معمولی باشد تا راوی آن را به راه رفتنِ رسول­خدا(صلی الله علیه و آله) تشبیه كند.

از سوی دیگر در خطبه فدکیه، حضرت زهرا(سلام الله علیها) هیچ اشاره ای به هجوم به بیت خود نمی نماید با اینکه این هجمه حادثه ی عظیمی می باشد.

2. رفتن حضرت زهرا(سلام الله علیها) به در خانه مهاجران و انصار

بنا بر نقل سلمان فارسی، پس از غصب خلافت و فدك، امیرالمؤمنین(علیه السلام) همراه حضرت فاطمه(سلام الله علیها) و حسنین(علیهما السلام) شب هنگام به درِ خانه مهاجران و انصار رفته و آنان را به همراهی برای بازپس‌گیری حق خویش فرا خواندند. از آنجا كه بنا بر روایت سلمان، پس از حمله مهاجمان به خانه حضرت فاطمه(سلام الله علیها) و واقعه سقط جنین، آن حضرت به طور مداوم و پیوسته بستری بود[2] تا به شهادت رسید، می‌توان چنین نتیجه گرفت كه تا زمان ملاقات‌های شبانه آن حضرت با مهاجر و انصار، هنوز حمله‌ای به خانه او صورت نگرفته بود؛ زیرا در صورتِ وقوع حمله، آن حضرت دیگر توان رفتن به در خانة تعداد زیادِ مهاجران و انصار(حتی فقط اهل بدر)[3] را نداشت.[1] . ابن‌ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج16، ص263

[2] . سلیم‌ بن قیس هلالی، كتاب سلیم‌ بن قیس، ص153.

[3] . در گزارش سلمان نسبت به ملاقات شبانه حضرت زهرا(سلام الله علیها) به همراه امیرمؤمنان و حسنین(علیهما السلام) با مهاجران و انصار، در یك نوبت آمده كه آن حضرت با اهل بدر ملاقات كرد و در یك نوبت نیز مطلق مهاجران و انصار(بدون قیدِ اهل بدر) آمده است.(سلیم‌بن قیس هلالی، همان، ص146و 148).

موضوع: مدح و مرثیه،
برچسب ها: تاریخ حمله به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها، هجوم به دختر پیامبر، حمله به خانه پیامبر، اهانت به پیامبر، شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها، روضه، سینه زنی،
[ یکشنبه 10 فروردین 1393 ] [ 03:00 ب.ظ ] [ محفل سائلین ]