تبلیغات
سائلین - تاریخ هجوم 4 (بررسی تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها)

تاریخ هجوم 4 (بررسی تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها)

تاریخ هجوم به خانه حضرت زهرا(سلام الله علیها)4

1. اعزام سپاه اسامه و جریان بُریده

طبق برخی شواهد هجوم به خانه حضرت فاطمه(سلام الله علیها) بعد از برگشت سپاه اسامه صورت گرفته است. می‌دانیم كه رسول خدا(صلی الله علیه و آله) در اواخر عُمر، دستور اعزام سپاه اسامه را به شام با تأكید صادر كرد. اما مشهور آن است كه قصد پیامبر(صلی الله علیه و آله) از آماده‌سازی سپاه اسامه، دور نمودن مخالفان از مركز حكومت اسلامی بوده است. علمای شیعه با صراحت و به طور قطعی هدف پیامبر را از تجهیز سپاه اسامه، این امر معرفی و تحلیل می‌كنند كه قصد پیغمبر اكرم(صلی الله علیه و آله) این بوده كه با تجهیز جیش اسامه، كسانی را كه در صدد بودند به وصیت مؤكد و مكرر پیغمبر اكرم(صلی الله علیه و آله) از اوایل بعثت تا روز رحلتشان در مورد جانشینی و وصایت و خلافت امیرالمؤمنین(علیه السلام)، عمل نكنند، ضمن سپاه اسامه از مدینه خارج كند و مسئله جانشینی امیرالمؤمنین(علیه السلام) تثبیت و مستقر شود به گونه‌ای كه بعد از برگشت آنها امر خلافت امیرالمؤمنین(علیه السلام) تمام شده باشد. ولی همه می‌دانیم كه این خواسته پیغمبر(صلی الله علیه و آله) به مرحله عمل نرسید و انجام نشد. به عنوان مثال به سخن شیخ مفید در این باره توجه كنید:

سپس اسامه را به فرماندهی انتخاب كرد و پرچم را به نام او بست و به او دستور داد كه به سوی سرزمین روم، همان جایی كه پدرش به شهادت رسید حركت كنند،‌ نظر حضرت این بود كه مهاجران و انصار اولیه را از مدینه بیرون بفرستد تا در هنگام وفاتش كسی از اینها در مدینه نمانده باشد كه در ریاست بر مردم طمع كند و به منازعه با جانشین و وصی او بپردازد و بخواهد حق او را پایمال گرداند، برای همین اسامه را به فرماندهی افرادی كه ذكر كردیم منصوب كرد و تلاش نمود كه هرچه سریع‌تر آنان از مدینه بیرون روند.[1]

اما شاهد ما در اینجا، یك نكته خاص است و آن اینكه شخصی به نام بُرَیدة ‌بن حُصَیب اسلمی از بنی اسلم، از كسانی است كه به مدینه آمده و بعد از مسلمان شدن، در مدینه مانده.

حضور و نقش بریده در سپاه اسامه می‌تواند به روشن شدن تاریخ هجوم به خانه حضرت فاطمه كمك كند. مقدمتاً یادآوری می‌كنم كه بی‌تردید، پرچمی را كه پیغمبراكرم(صلی الله علیه و آله) برای اسامه‌بن زید منعقد كردند به این شخص دادند. پرچم را حضرت در همان حال نقاهت و بستری بودن، به دست بریده دادند تا پرچم­دار اسامه باشد.

اما مسیر مدینه تا مؤته؛ جایی كه در حال حاضر قبر جعفر طیار در اردن در آن قرار دارد، چه قدر بوده است؟ بدون خلاف، مسیر را بیست روز گفته‌اند. این نص و تصریح محمد ‌بن عمر واقدی(م204یا206ق) در مغازی است. اسامه تا زمانی كه پیامبر در قید حیات بودند، به علت كارشكنی گروهی از بزرگان، به بهانه جوانی او، به مؤته نرفت، ولی بعد از درگذشت پیامبر…(صلی الله علیه و آله) و بیعت‌گیری از مردم برای ابوبكر به دستور ابوبكر به سمت مؤته حركت كرد، چون ابوبكر می‌گفت حال كه خلیفه پیامبر است، باید آخرین چیزی را كه پیغمبر اكرم(صلی الله علیه و آله) اظهار اهتمام شدید به آن می‌كرد، انجام دهد. حتی گفته شده در مقابل مخالفت عمر در مقام مشاور و عقل منفصلش، ابوبكر اصرار بر حركت و انتشار این موضوع داشت كه باید حركت به سمت مؤته منتشر شود. البته اصرار ابوبكر برای این بود كه پیامبر(صلی الله علیه و آله) در آخرین روزهای حیاتش تأكید بر این داشتند كه «جهزوا جیش  اسامه». و در یك نقل فقط یك بار آمده است كه فرمود: «لعن الله من تخلّف عن جیش اسامه». از این‌رو، ابوبكر جیش اسامه را به منظور جامه عمل پوشاندن به وصیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) به راه انداخت و اصرار داشت كه چنین منتشر شود كه به عنوان جانشین پیامبر(ص)، وصایای پیامبر را اجرا می‌كند.

متأسفانه تاریخ دقیق حركت این جیش از مدینه مشخص نشده، اما اجمالاً گفته شده است كه در همان روزهای اول بعد از تمام شدن بیعت خاصه در سقیفه بنی‌ساعده، و بیعت عامه در مسجد، اولین كاری كه ابوبكر پیگیری كرد، آماده‌سازی مجدد جیش اسامه بود كه با همان كیفیتِ زمانِ پیغمبر اكرم(صلی الله علیه و آله) به فرماندهی اسامه و پرچم‌داری بریده‌بن حصیب اسلمی به سمت مؤته حركت كردند. ظاهراً اگر بیست روز طول كشید تا رفتند، یك روزی هم طبق مأموریت درگیری داشتند و 15روز هم طول كشید تا برگشتند، بنابر این، حداقل زمان رفت و برگشت 35 روز طول كشیده است. ضمن اینكه بنابر نقل طبری[2]رفت و آمد اسامه به این مأموریت 40 و به نقلی 70 روز طول كشیده است. به هر حال اگر35 روز واقدی یا 40 روز طبری را بپذیریم می‌توان با احتساب گذشتن چند روز از رحلت رسول‌خدا(صلی الله علیه و آله) و سپس اعزام سپاه اسامه،‌ و نیز چند روز پس از بازگشت اسامه و رفتن بریده به قبیله‌اش و آمدن آنان به مدینه، مدعی شد كه حمله به خانه حضرت فاطمه(سلام الله علیها) پس از حدود 50 روز از رحلت رسول‌خدا(صلی الله علیه و آله) بوده است. اما بر اساس نقل طبری،‌ می‌توان گفت حدود 75 روز پس از رحلت رسول‌خدا(صلی الله علیه و آله) بوده،‌ بر این اساس، روایات دالّ بر شهادت فاطمه(سلام الله علیها) 75 روز پس از رحلت پیامبر(صلی الله علیه و آله) باید حمل بر حوادث حمله به بیت در این تاریخ شود.
[1] . شیخ مفید، الارشاد،  ج1، ص180ـ181

[2] . محمد بن جریر طبری، تاریخ الامم و الملوك، ج3، ص241.برچسب ها: تاریخ حمله به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها، هجوم به دختر پیامبر، حمله به خانه پیامبر، اهانت به پیامبر، شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها، روضه، سینه زنی،
[ چهارشنبه 13 فروردین 1393 ] [ 03:00 ق.ظ ] [ محفل سائلین ]