تبلیغات
سائلین - حق مشارکت

حق مشارکت

بسم الله الرحمن الرحیم
این روزها که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هستیم بعضی وقتها حرفی میشنوم که واقعا ناراحت کننده است.
متفکرینی نظیر سید جمال الدین اسد آبادی که از  پیشتازان احیای جوامع اسلامی است یکی از دلایل عقب ماندگی جوامع اسلامی و استعمار پذیری آنها را عدم اعتقاد به مشارکت در امور سیاسی جامعه میدانند .
یعنی وقتی کشوری استعمار میشود یک طرف ماجرا استعمارگر است که انگیزه های خودش را دارد . طرف دیگر ماجرا استعمار شده است که این سوال پیش میاید که چرا جامعه ایی استعمار را میپذیرد ؟ و استثمار میشود ؟
ریشه های مختلفی دارد اما از مهمترینشان که استاد مطهری نیز به آن اشاره دارند همین بحث عدم اعتقاد به مشارکت است .
حالا بعد از حدود 150 سال هنوز در جامعه خودمان در همین تهران خودمان در همین اطراف خودمان هستند کسانی که معتقدند نباید در سیاست دخالت کرد .
تفکری از این خطرناکتر برای آینده مملکت میشود ؟
آیا استعمارگران همه آرزویشان این نیست که ما همینطور فکر کنیم ؟
چرا نیمتوانیم بین وجود مشکلات و راه حل منطقی آن حرکت کنیم و در عوض با دیدن مشکلات به شکل غیر قابل باوری وا داده و از حرکت میایستیم .
مشارکت در امور سیاسی یک حق است . حقی برای من و تو . یعنی اگر کسی این حق را خواست بگیرد باید جلویش ایستاد و جنگید . اما بعضی ها فکر میکنند که این یک چیز زینتی است که اگر بود خوب است ، نبود هم نبود .
بر طبق مبانی دینی شیعیان سیاست از بطن دیانت عبور میکند ، و سیاست بدون دیانت و دیانت بدون سیاست معنی ندارد . یعنی ما همانطور که نماز و روزه داریم احترام به والدین داریم حقوق مالی داریم بحث قضایی داریم همانطور هم مشارکت در سیاست داریم .
امیدوارم بتوانیم با فکر درست و اندیشه درست را ه حل منطقی مشکلات را پیدا کنیم .
حتی اگر در تحقیقاتمان به این نتیجه رسیدم که به هیچ کدام از نامزدها رای ندهیم باز هم باید در روز رای گیری شرکت کنیم و برگه رای سفید بدهیم .
نکند با خیال خام و امید واهی از این حق خود بگذریم که پشیمانی شدیدی در پی دارد .
به فرمانده خوبمان میسپارمت .
موضوع: اصل سیاست !،
برچسب ها: انتخابات، ـحریم، رای، حق رای، به چه کسی رای بدهیم، سید جمال الدین اسد آبادی، استاد مطهری و سیاست، سیاست طلبگی، سیاست آخوندی، سیاست شیعی، جامعه اسلامی، اصولگرا،
[ دوشنبه 20 خرداد 1392 ] [ 03:00 ب.ظ ] [ محفل سائلین ]